Замовити стенд Замовити квиток
ВЕРЕСЕНЬ
2025, КИЇВ

Вчені відкрили фермент, який зможе переробляти пластикові пляшки за кілька годин

Вчені винайшли мутантний бактеріальний фермент, який розщеплює пластикові пляшки ПЕТ для повторного використання протягом кількох годин, передає theguardian.com. Стаття була опублікована в журналі Nature.

Фермент, спочатку виявлений в купі листяного компосту, перетворює пластикові пляшки на субстанцію, яка годиться для виготовлення високоякісних нових пляшок. Існуючі технології переробки ПЕТ зазвичай дозволяють отримати пластик, який підходить тільки для виробництва одягу і килимів.

Винахідники – французькі вчені на чолі з Валері Турньє з Університету Тулузи.

Компанія Carbios, яка стоїть за цим науковим проривом, заявила, що планує запустити переробку в промислових масштабах протягом п’яти років. Вона співпрацює з великими компаніями, включаючи Pepsi та L’Oréal, задля прискорення розвитку.

Незалежні експерти назвали новий фермент великим досягненням.

Отриманий пластик за властивостями не поступається тому, який виготовляється з нафтопродуктів, і може використовуватися знову для виготовлення пластикової упаковки, що дозволить досягти замкненого виробничого циклу.

Щороку в світі виробляється близько 350 млн тонн пластику, і близько 200 млн тонн практично відразу ж стають твердими побутовими відходами, тому що використовуються протягом короткого проміжку часу і надалі не піддаються переробці. Одна п’ята світового пластику припадає на поліетилентерефталат (ПЕТ); цей матеріал використовують для виготовлення текстилю та упаковки, переважно пластикових пляшок для води і газованих напоїв.

ПЕТ є складним поліефіром і погано піддається гідролізу через високий вміст ароматичних фрагментів терефталату. Найпоширеніший спосіб його переробки – термомеханічний. На жаль, він призводить до втрати механічних властивостей, і якість матеріалу на виході набагато нижча, ніж на початку.

Під час дослідження вчені обробляли комерційний аморфний ПЕТ різними ферментами: гідролазами ґрунтової бактерії Thermobifida fusca; кутиназою патогенного гриба Fusarium solani pisi; кутиназою LCC, отриманою з листового компосту. Вчені виявили, що LCC в 33 рази ефективніший за інші ферменти і демонструє найвищу термостабільність.

ВСІ НОВИНИ